wtorek, 26 sierpnia 2014

Przykładowe postaci - Ioannes Armanios

Od dzisiaj zaczynamy prezentację przykładowych postaci, które mogą się pojawić na sesjach w Dwory Końca Świata. Będziemy pisać tak o ich ogólnym koncepcji jak i mechanice, która za nimi stoi. Wspomnimy też dwa słowa o nowych Szkoleniach i ważniejszych elementach systemu, które są z nimi związane.
Na początku chciałem  też podziękować wszystkim uczestnikom spotkań RPG Instant, którzy pomogli w ukształtowaniu się tej koncepcji postaci.

Koncept
Ioannes ma plan. Odrobinę szalony, ale niewątpliwie błyskotliwy. Jeżeli mu się powiedzie, zmieni porządek społeczny panujący w Regalii. Zacznijmy jednak od początku. Nasz bohater jest synem najsłynniejszego twórcy strojów dla mistrzów magii. To trudna sztuka: wymaga mistrzowskiego operowania egzotycznymi materiałami, niezwykłej biegłości, ogromnej pomysłowości i elastyczności. Adepci są trudnymi klientami. Potrzebują ubioru podkreślającego ich pozycję i władzę, skrojonego na miarę i odpornego na typ magii, którą się posługują. Chcą móc włączać strój w swoje rytuały. Zyskiwać dzięki niemu jeszcze większą potęgę, czy to przez skanalizowanie nadprzyrodzonego czy po prostu wzbudzanie strachu w zwykłych ludziach. Na polu tworzenia takich ubrań Ioannes jest absolutnym geniuszem. Uczynił z trudnego rzemiosła prawdziwą sztukę. Teraz zaś chce użyć jej jako broni.

Żyjąc od dziecka w warsztacie codziennie odwiedzanym przez adeptów, Ioannes nauczył się o nich więcej, niż wiedzą oni sami. Poznał ich słabości i grzeszki. Był cichym chłopcem, skupionym i umiejącym słuchać. To czyni go dziś potężnym i groźnym. Mówią, że wytworzone przez niego stroje są niezwykłe, niemal jak zaczarowane przykuwają wzrok i hipnotyzują obserwatorów. Magowie cenią je za kunszt, z jakim młody krawiec potrafi wpleść w tkaninę unikalne materie wspierające magiczną moc. Samym Armaniosem jednakgardzą . Pochodzi bowiem z linii, która wydała tylko jednego czarownika – równie potężnego co ambitnego. Upadłego mistrza magii, którego imię Regalia wymazała z pamięci zwykłych ludzi.

Ioannes odkrył nie tylko słabości jednostek, ale całej społeczności magów. Dzięki swemu kunsztowi coraz lepiej radzi sobie z manipulowaniem adeptami, odwracaniem ich uwagi czy wprowadzeniem między nich niezgody. Prosty krawiec, potomek upadłego maga, ma narzędzia zdolne kontrolować magów. Człowiek pozbawiony znaczącego nadprzyrodzonego talentu może władać Regalią. Aby tego dokonać potrzebuje jednak zaufanych współpracowników a najlepiej próby generalnej na zwykłych ludziach. Dla tej ostatniej rozważa opuszczenie Kaplas na kilka miesięcy. Gdy wróci, będzie gotów rzucić Collegium na kolana.


Dziedzictwa
Ioannes pochodzi ze znanej i szanowanej rodziny, a to oznacza przebudzone Koligacje. Dzięki nim może wprowadzać na sesji swoich krewnych i pociotków oraz uzyskiwać różnego rodzaju pomoc z ich strony (2 punkty Zaufania za przychylnego członka rodziny). Jest też Dziedzicem Magów. Krew jego przodka jest w nim silna. Armanios jest w stanie wdawać się w pojedynki magiczne i zna tajniki zaklinania strojów by zwiększały magiczny potencjał właściciela. Może też szukać wiedzy o pradziadku dzięki Zaufaniu. Negatywny aspekt Dziedzictw wraz z Wadą Przodkowie kreuje postać czarnej owcy rodu – potężnego upadłego adepta, o którym pamięć żyje przez pokolenia. Ioannes może liczyć tylko na swoich bliskich, bo inni Regalici pozostaną względem niego nieufni.
Uśpione Dziedzictwa obrazują potencjał bohatera do stania się szarą eminencją Rodu. Może zdobyć pieniądze, wsparcie nieludzi a nawet poprowadzić swoja frakcję w wojnie ze stawiającymi opór tradycjonalistami. Głęboko uśpiony w nim tkwi dar czytania w ludzkich myślach. Z pewnością może się on okazać przydatny w jego drodze po władzę.
Umiejętności
To, co Ioannes umie, można podzielić na dwie grupy. Po pierwsze jest mistrzem swojego fachu. Rzemiosło i Zdolność artystyczna pozwalają mu najpierw tworzyć szaty a potem ozdabiać je tak, by stawały się dziełami sztuki. Te zaś można wykorzystać w grze tak jako przynoszące Reputację prezenty jak i nośniki wiedzy. Po drugie Armanios jest wszechstronnym mistrzem międzyludzkich gierek i pomówień. Etykieta pozwala mu zjednywać sobie ludzi i rozpuszczać Plotki, Wpływy zapewniają sieci kontaktów i informatorów, Manipulacja zaś zwodzić przeciwników i atakować ich przy pomocy rozpuszczanych na ich temat pogłosek. Nasz bohater jest tez bardzo elastyczny i dobrze zorientowany w społeczeństwie magów: zna ich dzieje, symbole, stosowane przez nich języki i jest w stanie szybko ocenić ich możliwości.

Specjalne zdolności
Najpotężniejszą bronią Ioannesa są Plotki. Może wprowadzać na każdej sesji cztery wymyślone przez Gracza pogłoski, każdą za ledwie 1 punkt Zaufania. Potrafi je zamykać w tworzonych przez siebie przedmiotach, haftować na strojach czy wyrażać tańcem. Może skutecznie rozpuszczać je na temat swoich wrogów. Jednocześnie posiada szeroką sieć Przyjaciół i Kontaktów – może wprowadzać wielu BNów w trakcie sesji i utrwalać ich na karcie postaci dzięki Wpływom i wysokiej Etykiecie. Jest w stanie również odwracać od siebie i swej frakcji uwagę, wykorzystując zdolność mistrzowską związaną z jego sztuką i po prostu hipnotyzując nią obserwatorów. Jest cichy, uprzejmy i niewidoczny, ale to on zza kulis kontroluje sytuację. W Konflikcie Społecznym jest niemal niepokonany.

O Artystach
Jest to jedno z pięciu nowych Szkoleń w Dworach Końca Świata. To opcja ogólnodostępna i bardzo elastyczna. Artystami są tak akrobaci jak i malarze, tancerze i poeci. Nasza koncepcja czyni to Szkolenie doskonałym dla osób lubiących grę czysto społeczną. Centralną dla niego Umiejętnością są Zdolności Artystyczne. W naszym systemie są one drogą do szybkiego zdobywania Reputacji (tak przez zdolności mistrzowskie jak i wręczanie prezentów), obniżają koszt Plotek (w końcu przy artystach ludzie łatwiej się otwierają), oraz dają możliwość zdobycia stabilnego źródła dochodów w postaci Patrona. Typowy Artysta to osoba charyzmatyczna, ceniona za biegłość w swojej dziedzinie i dobrze obeznana ze sprawami dworu, a przynajmniej polityką swojego Rodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz