czwartek, 18 sierpnia 2011

Pozycja Społeczna i Reputacja, część pierwsza: historia Felicji

W tym cyklu zajmiemy się kwestią Pozycji Społecznej i Reputacji - dwóch współczynników mówiących o miejscu postaci w świecie. To temat złożony i warty wykorzystania na sesjach a rzadko wykorzystywany w innych grach. Zaczniemy od historii znanej postaci z najnowszej historii Imperium, której życie poświęcone było awansowi społecznemu.

Felicja di Cardini urodziła się dobre pół wieku przed Końcem Świata w Kaplas. Jej matka była służącą, ale jej ojcem był młody Opiekun Księgi Maurice de la Carde. Dziecko z nieprawego łoża mogło stać się kłopotem, ale Lajonita nie zamierzał z tego powodu tracić dziecka. Podjął wręcz dyskretne działania, by jak najszybciej znaleźć dla niej małżonka, który zapewniłby jej bezpieczeństwo. Tymczasem zadbał, by mogła razem z matką pędzić dostatnie życie.
Mimo tego, że jej ojciec należał do możnych i wpływowych ludzi, Felicja jako dziecko z nieprawego łoza wychowywane przez niezbyt zamożną matkę była traktowana niewiele lepiej niż zwykłe dziecko mieszczan (Pozycja Społeczna 3). Opiekun de la Carde pierwszy raz zaręczył ją w wieku lat 14, wbrew woli matki. Małżeństwo z dziesięć lat od niej starszym kaplaskim księciem, synem przywódcy jednej z familii, wywołałoby z pewnością skandal (Pozycja Społeczna młodego arystokraty wynosiła 7. Taki mezalians zakończyłby się znaczącym polepszeniem sytuacji Felicji – do 5 – ale podobnie ostry spadek pana młodego w hierarchii). Zwłaszcza, że przeciwna mu była matka Felicji i sama dziewczyna. Sprawa podzieliła rodziców. Tymczasem młodzieniec wdał się w fatalny w skutkach pojedynek i ręka Felicji była znów wolna. Opiekun de la Carde oddalił się od córki jeszcze bardziej na wieść o śmierci Arcykapłana. Razem z innymi Opiekunami Księgi rozpoczął walkę w ramach konklawe. Gdy Felicja miała szesnaście lat, jej ojciec włożył na głowę Pięciokrotną Tiarę i został przywódcą Kultu Pięciu Bogów.

Tymczasem zaradna dziewczyna i jej matka nie próżnowały. Nim skończyły się ceremonie związane z konsekracją nowego Arcykapłana, jego córka stała się mężatką. Wspólnie z matką wybrały niemal dwakroć starszego od Felicji zamożnego don Filippe Filiberthi di Kriseth. Niezwykła uroda młodej panny i możliwość zyskania intratnych kontraktów dla Kultu przekonały kupca do podpisania wyjątkowo korzystnej dla dziewczyny intercyzy. Jej synowie mieli mieć pierwszeństwo w dziedziczeniu przed dziećmi z poprzedniego małżeństwa. Pozycja Społeczna Felicji w wyniku ślubu wzrosła do poziomu jej męża – do 4.
Minął przeszło rok, nim de la Carde pogodził się z córką. Przekonały go do tego narodziny pierwszego wnuka. Podkreślając swoją dobrą wolę, Arcykapłan podarował jej, jakby w spóźnionym posagu, 3000 sztuk srebra. Felicja wykorzystała go, by kupić sobie zamek Paoli pośród równiny na zachód od Kaplas. Stał się on domem dla niej i dzieci. Oraz bazą dla jej rosnących wpływów. To sprawiło, że stała się poważaną kaplaską matroną, a jej pozycja znowu wzrosła, tym razem do 5.

Starzejący się Arcykapłan mógł patrzeć na rosnące powodzenie rodziny. Nim zmarł, jego córka zdążyła urodzić piątkę dzieci i przejąć spadek po zmarłym mężu. Przez blisko trzydzieści lat miała ogromny wpływ na politykę Kaplas. W końcu osiadła w swym zamku, biorąc ślub ze swoim wieloletnim przyjacielem Ernestem Franciszkiem de Laion de Castelasarin, bratem lajonickiego księcia (Pozycja 7). Obydwoje wiedli do końca swych dni spokojne życie arystokracji (6). Jedna z jej córek weszła do jednej z rodzin książęcych Laion. Życie córki Arcykapłana zakończyła zaraza, od której zmarł również jej ukochany mąż. Zamek Felicji stoi dziś u podnóża Żalu, jednej z największych spośród Gór Zmierzchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz