czwartek, 22 grudnia 2011

Dzień Saloma

Wniebowstąpienie Saloma – jedno z Pięciu Świąt poświęconych poszczególnym bogom. Przypada na przesilenie zimowe, przez co w kalendarzu Imperium jest ono ruchome. W naszym świecie przypada na 21 lub rzadziej 22 grudnia.

Święto upamiętnia ostatnie chwile ziemskiej egzystencji Saloma, kiedy to zniknął w niezwykłym blasku niszcząc jedyną z Żywolasek Czterech Stron Świata, która nie wpadła w ręce Hainra Elena. Wedle wierzeń Biora i tradycji Kultu, Salom porzucił wtedy swe dawne życie niszcząc potężnego Demonicznego Władcę. Sam zaś udał się do Pałacu w Kolumnadach Nieba, gdzie dołączył do Śmierci i Chmera. Jest on trzecim z Pięciu, choć kolejność wymieniania bóstw jest zwykle inna. Wśród ludzi utarło się, że Śmierć jest na końcu.

Wniebowstąpienie Saloma jest obchodzone hucznie, zwłaszcza na ziemiach Ligi Pólnocnej. Otwierają okres świąteczny, który trwa do Dnia Śmierci. W tym czasie w Imperium ludzie mają wiele wolnego czasu: zima sprawia, że chłopi nie wychodzą na pola a krótki dzień skraca czas codziennej pracy rzemieślników. Żołnierze pozostają w zimowych kwaterach a szlachta nie może podróżować ze względu na śniegi. Pozostaje świętować.

Święto Saloma poprzedza miesięczny okres zwany Deventum – przygotowaniem na odejście. W jego czasie pobożni poszczą i, zwyczajem Biora, wspominają swych przodków. To czas zadumy, ofiar dla duchów antenatów i wróżb. Dzień Wniebowstąpienia otwiera nowy okres, czas zabaw, uczt i jasełek. Popularne są przedstawienia i moralitety. Tematem wielu sztuk jest życie Saloma i związanych z nim devów.

Uczta w Dniu Saloma jest szczególnie wystawna. Biora tradycyjnie zastawiają wielkie stoły i całą wielką rodziną wspólnie jedzą i wymieniają się opowieściami. Inne Rody nie podtrzymują starych tradycji Niedźwiedzi, ale chętnie jedzą i piją wspominając mądrość trzeciego z bogów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz