sobota, 26 lipca 2014

Plany wydawnicze

Zdecydowanie chcieliście wiedzieć, czy poza Dworami Końca Świata (i jak już wiecie – kolejnymi systemami), coś planujemy. Odpowiedź „oczywiście” jest niezadowalająca, więc niżej będziecie mogli przeczytać co chcemy wydawać, jak zamierzamy to zrobić i jak widzimy przyszłość uniwersum. Będę pisał o tym, co zostało wstępnie zatwierdzone na różnych wewnętrznych spotkaniach. Pomysłów jest jeszcze trochę, ale o nich mówić mi na razie nie wypada. Zanim do tego przejdziemy trzeba zaznaczyć, że większość tego co piszemy dalej zależy od powodzenia (a przede wszystkim jego skali), naszej zbiórki na wspieram.to. Jeżeli spodoba Wam się coś z naszych pomysłów i planów, to pomóżcie nam zacząć z większą parą. Nie ma co ukrywać – dodatkowe pieniądze dadzą nam możliwość poświęcenia czasu i energii na kolejne publikacje.


Co chcemy wydać
W tej chwili plan zakłada wyprodukowanie trzech podręczników podstawowych (Dwory Końca Świata, Sieroty Końca Świata i Wyprawy na Koniec Świata) oraz dwunastu dodatków. To ambitne założenia i planujemy zakończyć ich realizację na początku lat dwudziestych. Na każdą z dotąd omówionych publikacji mamy pomysł i do każdej powstały już jakieś teksty (co najmniej kilkanaście stron). Oczywiście mamy i więcej koncepcji, ale jak pisałem, nie nabrały one jeszcze dość kształtu, byśmy teraz o nich mówili.

Podręczniki podstawowe mają być wydawane w podobnym formacie: około 250 stron A4, starannie ilustrowane i wsparte drobnymi dodatkowymi materiałami, takimi jak przygody czy opowiadania. Każdy z takich podręczników będzie umożliwiał zabawę bez konieczności sięgania po pozostałe: znajdziecie w nich podstawowe zasady (dość krótkie), opis świata przez pryzmat tematu gry i dodatkowe reguły typowe dla specyfiki gry. Dwory Końca Świata skupiają się na władzy i renesansowej polityce, a gra się w nich wpływową frakcją. Sieroty Końca Świata to gra o bohaterstwie w obliczu kataklizmu i brutalnej stronie epoki Renesansu. Wcielicie się w nich w członków Kręgu, grupy połączonej więzami przyjaźni i magii Przysiąg. Będą to Sieroty, kondotierzy czy mistycy rodowych tradycji kryjących się przed adeptami z Regalii. Wyprawy na Koniec Świata przeniosą Was w przyszłość Imperium, epokę wielkich odkryć i eksploracji tego Stworzenia (a nawet innych światów!). Stworzycie wspólnie Wyprawę, nie tylko określając jej skład ale też współtworząc krainę, do której traficie. Nie trzeba chyba mówić, że każda z podstawek da inne listy Rodów (chcemy opisać wszystkie), Szkoleń i Dziedzictw. To będą różne systemy, ale wspólnie dadzą Wam ogląd całego uniwersum. Posiadając wszystkie będziecie mogli stworzyć naprawdę zróżnicowane grupy postaci i zagrać przedstawicielami niemal wszystkich ludów.

Pomiędzy podręcznikami podstawowymi będą wychodzić dodatki. Będą miały podobny do siebie format – liczyć mają około 100 stron A4 w miękkiej oprawie. W zamierzeniu mają być one uniwersalne i dać się wykorzystać z każdą grą osadzoną w naszym uniwersum. Nie będzie więc ciągłego powtarzania tych samych informacji, typowego dla serii WH40K RPG. Co jakiś czas będziemy Wam proponować po prostu wznowienie dodatku, bazując na Waszych uwagach, opiniach i prośbach. Po zbiórce na Dwory zaproponujemy Wam natychmiast Wyznania Końca Świata, księgę poświęconą religiom obecnym w Imperium, ich kapłanom i zakonom. Znajdziecie w niej masę dodatkowych Szkoleń, kilka Dziedzictw i przemodelowaną mechanikę cudów oraz nabożeństw. Większość tego jest już w tej chwili gotowa a na jesieni zaczniemy porządne testy. Kolejną publikacją ma być podręcznik tyczący się larpów. Nie podajemy tu jego nazwy, bo ta zależy od formuły wydania. Jeżeli bowiem przekroczymy w zbiórce na Dwory 10 000 złotych, udostępnimy go jesienią jako darmowego pdf’a. W innym wypadku zaproponujemy go Wam w powiększonej nieco formie na wiosnę. Trzecią publikacją związaną z Dworami będzie Przewodnik po Imperium. To dodatek nad którym prace zaczęliśmy jeszcze przed publikacją Podręcznika Gracza do DI. Ma opisywać poszczególne regiony ziem Rodów i zaoferuje kilka mechanicznych ciekawostek, głównie w postaci Wad i Zalet związanych z daną okolicą. Następnie chcemy zaproponować Wam wielką kampanię spinającą główne wątki Dworów. Władca Końca Świata będzie zawierać scenariusze przygód i larpów, dzięki którym będziecie móc zadecydować o tym, kto zasiądzie na tronie Imperatora. Opiszemy tam tez, jak takie wydarzenia ułożyły się w oficjalnym storyline’ie i przedstawimy bogatą galerię BNów ważnych dla tej epoki. To czy przed Sierotami wydamy jeszcze Rody Końca Świata, dodatek dodający wiele do opisu poszczególnych ludów Imperium tak w sferze fabularnej jak i mechaniki, zależy od tego, jak pójdzie zbiórka.
Mamy też kilka marzeń, takich jak wydanie w wersji anglojęzycznej. W Waszych rękach, czy coś z tego się spełni.

Jak chcemy wydawać
To co przedstawiliśmy wyżej, to nasze plany. Nie jesteśmy przywiązani ani do kolejności wydawania tych dodatków ani do ich listy. To nasza ogólna koncepcja, zestaw propozycji. Bo decyzję oddamy całkowicie w Wasze ręce.

Każda nasza publikacja będzie startowała jako zbiórka. Czy wyjdzie, w jakim nakładzie a nawet co się znajdzie w poszczególnych podręcznikach – to już będzie w Waszych rękach. W przypadku dodatków będziecie mogli zwiększyć ich objętość o połowę a nawet wziąć udział w ich przygotowaniu. Podstawki rządzą się trochę innymi prawami, ale i w nich będziecie mogli namieszać. Tylko Dwory robimy po swojemu (choć w wyższych progach wzbogacą się o dodatkowe teksty), bo to jednak nowe otwarcie.
Będziemy proponować Wam jeden dodatek na kwartał. Liczymy się z tym, ze część zbiórek nie wypali – wtedy przemyślimy całą koncepcję podręcznika. Może potniemy go na inne publikacje a może zaproponujemy Wam w zmodyfikowanej formie później. Postaramy się być w tym względzie elastyczni i będziemy słuchać Waszych uwag i koncepcji. Przed nami nie byle jaka przygoda i chcemy, żebyście też wzięli w niej udział!

Czy widzimy koniec
Wbrew temu, co robią niektórzy, nie wierzymy w tłuczenie dodatków w nieskończoność. Kiedyś skończą nam się pomysły i opiszemy już całe uniwersum. Może zrobimy wtedy kolejną edycję, zrealizujemy któryś z planów, które są teraz w powijakach albo po prostu przekażemy pałeczkę nowym ludziom, wyłonionym spośród Was.

Nasze plany kończą się gdzieś w pierwszej połowie lat dwudziestych. To i tak strasznie odległa przyszłość. Mam nadzieję, ze uda nam się zrealizować to wszystko z Waszą pomocą. Jeśli stracicie zapał do uniwersum, to trudno. Skończymy z nim i my.

A co jeśli się nie uda?
No właśnie – co jeśli zbiórka nie wypali, lub uda się tylko minimalnie? Wiadomo, że wtedy te wszystkie powyższe plany nie mają sensu. Wtedy możemy się umówić tak, że raz do roku będziemy wypuszczać jakiegoś pdfa do Dziedzictwa Imperium. Nie ma sensu marnować już włożonej pracy, więc co jakiś czas będziecie dostawać coś nowego. Będą też aktualizacje na blogu. Nic wielkiego, ale nie zamierzamy zdradzić wiernych fanów. Uniwersum będzie żyło, co jakiś czas będziemy też organizować jakąś mniejszą zbiórkę na co fajniejsze pomysły.

Sfinalizowanie Dworów Końca Świata bez finansowania z Waszej strony zajmie nam dużo więcej czasu, no i będziemy musieli zarobić na spłacenie rachunków. W przyszłym roku wystawimy wtedy wersję pdf na jakiejś platformie sprzedaży cyfrowej.

Tyle, że ja w to nie wierzę. Jestem przekonany, że dzięki Waszemu wsparciu zbiórka na Dwory pójdzie śpiewająco, podobnie jak na każdą kolejną podstawkę. Dodatki będą wychodziły przynajmniej dwa w roku a system będzie rósł i się rozwijał. Bo ja Wam ufam i w Was wierzę. Gdyby tak nie było, nie podjąłbym decyzji o crowdfundingu – a pewnie nawet nie pisał wcale gier fabularnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz